SpäťÚvodINFORMÁCIE - KOMENTÁRE › Odišiel vzácny a výnimočný človek

Odišiel vzácny a výnimočný človek

11.február 2019 / osobná spomienka

 

6. februára 2019 dotĺklo jedno šľachetné srdce.

Srdce nášho dobrého kamaráta, dlhoročného kolegu, verného člena, ale predovšetkým nesmierne výnimočného človeka, ktorého nečakaný odchod sa musel dotknúť každého, kto ho poznal alebo čo len párkrát stretol.
 

 

Richard Horničák

1975 - 2019

 

Rišo začal pracovať v ST-čku hneď po skončení školy. Mechanik telekomunikačných zariadení, technik na zosilňovacej stanici, špecialista SDH prenosovej technológie. Najprv kolega na spoločnej chodbe, neskôr v jednej kancelárii, za spoločným stolom. Pár rokov som mu aj šéfoval. Nie, on tu nikdy nebol zamestnaný, on vždy pracoval. A to, čo mal urobiť, sa vždy snažil urobiť najlepšie ako sa dalo. Nepoznal slová nechce sa mi, nedá sa. Vždy a všetko robil poctivo, pri práci premýšľal, všímal si každý detail, ktorý by sa dal vylepšiť.

Organizačnými zmenami vo firme v roku 2011 bol presunutý do Ericssonu. Po pár týždňoch všetci členovia z odborov vystúpili a odbory tam zanikli. Rišo zostal. Jediný. Nemalo to žiadny zmysel, vedel to, ale povedal mi, že tie naše odbory budú navždy aj jeho odbormi. Preto zostáva. Bude nás podporovať a fandiť nám. A nechce nič, len byť s nami.

A keď už bolo takmer isté, že sa medzi nás, čo sme v Telekome zostali, po šiestich rokoch znova vráti späť, bol mesiac predtým prepustený. Chladnokrvne, nezmyselne a zbytočne. Prijal to vyrovnane, síce s trpkým úsmevom, ale s pokorou a pokojom jemu tak blízkym.

Už ako nezamestnaný prišiel za mnou s otázkou, čo má urobiť, aby mohol u nás v odboroch zostať a pokračovať. Pýtam sa ho načo, nemáme ti čo poskytnúť, nemáme ťa kde zastupovať, pre radu môžeš prísť hocikedy, ale načo budeš našim členom? Lebo chcem, tak niečo vymysli, bola jeho odpoveď. Chcem si čítať o vašich starostiach a sem-tam niečo pripojiť. A každý rok, ak sa bude dať, chcem byť s vami na športových hrách, lebo tam sú ľudia, s ktorými sa chcem stretávať, byť s nimi. Aspoň jeden deň v roku.

Kto ste tam boli, spomínate?

Miloval hory, turistiku. Neraz sme od neho dostali krásne fotky z miest, kam sa iným nechcelo štverať, v príjemnom i sychravom počasí, v lete i zime, v slnku i hmle. On sa o svoje zážitky vždy rád podelil s ostatnými.

Zmyslom jeho života sa stala aj obetavá a nezištná práca v Združení na záchranu hradu Lietava, ktorého spoluzakladateľom pred dvadsiatimi rokmi bol aj on a trvale a spoľahlivo zabezpečoval chod združenia i organizovanie hudobných či športových akcií v okolí hradu.

Jeho ďalšou láskou sa stala motorka, na nej preskúmal všetky kúty nielen Slovenska, ale aj Čiech. Na konci jesene, len pár týždňov po posledných športových hrách mal ľahkú nehodu na Morave. Ako mnohokrát predtým, aj vtedy odbil akýkoľvek problém s úsmevom na perách, že o nič nejde. Nevyhol sa však operácii kolena a po dlhšej rehabilitácii sa pomaly chystal na návrat ku kolegom v novej práci, k priateľom, ku svojim koníčkom.

Cestu k ďalšiemu životu mu však zahatala zradná krvná zrazenina...
 


Svet prišiel o výnimočného človeka, obetavého kamaráta, ochotného kedykoľvek nezištne pomôcť, o priateľského človeka s netradičným, sarkastickým, ale láskavým humorom, ktorému nie všetci vždy rozumeli, ale ktorým dokázal aj to, čo málokto - častokrát si urobiť srandu aj sám zo seba.

Na prelome rokov sme viacerí dostali od neho mail. Všetkým nám v ňom zaželal radosť, šťastie a zdravie. V čase, keď ho práve on už nemal nadostač, len to nikto netušil. Po športových hrách, tešiac sa už pri ich skončení vždy na tie nasledujúce, napísal aj tieto slová: 'Bolo mi cťou byť zase chvíľku s vami všetkými, športové hry na jedničku, výborná kuchyňa, špičkové prostredie a kopec zábavy... Moc ďakujem za pozvanie, teším sa ďalší ročník :).“


Rišo, práve naopak.
Nám bolo cťou spoznať Ťa, stretnúť, pracovať s Tebou.

 

Zopár fotografií, ako si Riša všetci budeme pamätať...
(väčšina fotiek je z web-portálu Združenia na záchranu hradu Lietava, link: tu)


11.02.2019 - Drahoslav Letko

ANKETOVÉ OTÁZKY

Počet návštev 3159259
Počet loginov 118301