SpäťÚvodINFORMÁCIE - KOMENTÁRE › PKZ #03 - KEDY UŽ, AK NIE TERAZ??

PKZ #03 - KEDY UŽ, AK NIE TERAZ??

3.december 2018 / redakcia

Ahojte, dobrý deň, vitajte,
kolegovia, členovia Odborového zväzu Telekom i ostatní ST-zamestnanci,

v poslednej dobe prišlo na portál OZ Telekom omnoho viac žiadostí o zaslanie prihlasovacích údajov na web OZ Telekom. Dôvodom je blížiace sa vyjednávanie kolektívnej zmluvy na ďalšie obdobie, vtedy záujem o našu stránku vždy rastie aj u 'cudzích'.Upozornenie:

Články o kolektívnom vyjednávaní budú až do ukončenia vyjednávania
prístupné všetkým zamestnancom firmy a budú označené ikonou 'free'.

 


Neobmedzený prístup na náš web majú členovia Odborového zväzu Telekom a platiaci sympatizanti, s istým obmedzením aj 'hostia' našej stránky, ktorí o prihlasovacie údaje požiadali alebo ich majú voľakedy spred štyroch rokov, keď ich dostal každý zamestnanec ST. Ostatní prístup na náš web nemajú.

Rozhodli sme sa však, že počas kolektívneho vyjednávania, kvôli lepšej informovanosti i možným protestným krokom voči postupu zamestnávateľa, sprístupníme články na túto tému aj bez potreby prihlásenia sa.

Prečo?

Aké budú protestné kroky? To je otázka, čo dnes od ľudí zaznieva čoraz častejšie. Nečudo. To, čo predložila firma do kolektívneho vyjednávania, je obyčajný výsmech zamestnancov, ich práce, lojálnosti, ignorácia ich vyčerpania a nádejí v zlepšenie. Nie(len) kvôli obsahu zmluvy -  firma má totiž právo predložiť čokoľvek a nič tým neporušila. Omnoho dôležitejšie je pozadie a sprievodné javy, ktoré to celé dokresľujú.

Prichádza akási vízia, ktorá vraj ide zmeniť a zachrániť firmu (čo je samozrejme hlúposť, nič zásadné sa nedeje), o ktorej sa poriadne nič nevie a nikto ani náznakom nevysvetlil, kvôli čomu ju sem niekto priniesol. Bohužiaľ, často jediným dôvodom nových vízií je iba tradícia, že každý nový manažér, keď príde do firmy, musí priniesť aj myšlienky, ktoré tu ešte neboli alebo sa tak aspoň tvária. Načo by sem inak chodil, pravda? V poriadku, nech ich nosí. Ale tento zástupný dôvod nech nie je príčinou ďalšej neistoty, únavy, frustrácie a vyhadzovania stoviek ľudí, ktorých údajnú zbytočnosť a nepotrebnosť ešte nikto ani slovom nevysvetlil.

Čo je ďalším sprievodným javom vízie? Podľa zatiaľ avizovaných zmien, o ktorých informácie už prenikli medzi ľudí, je to zvýšený počet manažérskych pozícií v niektorých zložkách. Áno, pri súčasnom prepúšťaní desiatok/stoviek ľudí 'zdola' v zložkách iných.

Ďalší sprievodný jav? Jeden z dvoch ľudí, ktorí túto víziu pripravovali, odchádza z firmy. Skôr, ako sa ich idea dostala z nulovej fázy čo len na štartovaciu čiaru. Iste, má na to právo. Ale horší signál do vnútra firmy v čase, keď mnohí len sondujú a tápu v neistote, čo bude ďalej, snáď ani nemohol prísť. Jednoducho, niečo je zhnité v štáte dánskom...

Stručne, takáto je predstava o našej blízkej budúcnosti...

 • Práca neubudne, ale ľudia sa budú prepúšťať, takže práce pribudne.
 • Nadčasová práca, hlavne skrytá, nezmizne, skôr naopak.
 • Mzdy neporastú.
 • Treba vyhodiť zhruba každého desiateho zamestnanca.
 • Odstupné osekať takmer na zákonnú úroveň.
 • Niektoré zamestnanecké výhody znížiť na minimum.
 • A zo zisku firmy zamestnancom nedať už ani tú smeť čo doteraz.
   

Presne takto sa tvári návrh kolektívnej zmluvy z dielne firemných vizionárov. Je na nás, zamestnancoch, aby sme povedali, čo si o tom myslíme a proti tomu niečo vykonali... Dokážeme to? Ak nie, nič iné si nezaslúžime. A ak si dnes myslíme, že proti tomu niečo urobiť dokážeme, skúsme to najprv 'na skúšku', hoci cez tento web, to nás nestojí nič. Ba ani tej úzkoprofilovej odvahy na to veľa netreba nabrať... V opačnom prípade predstava akéhokoľvek protestu či dokonca 'ostrého štrajku' je v rovine naivného fantazírovania...

Ako to bude fungovať?

 

 • Každý zamestnanec firmy (aj nečlen Odborového zväzu Telekom) bude mať dočasne - počas vyjednávania kolektívnej zmluvy - na našom webe umožnený prístup na články, označené ikonkou otvorenej zámky. K ostatným článkom je naďalej prístup len po zadaní prihlasovacích údajov.
 • Notifikácia na nový článok bude však naďalej zasielaná LEN členom alebo sympatizantom zväzu, nie hosťom ani ostatným zamestnancom firmy.


Čo bude obsahom sprístupnených článkov?

 • Informácie o kolektívnom vyjednávaní PKZ na roky 2019-2020
 • Informácie o detailoch kolektívnej zmluvy
 • Koordinácia či pokyny pre zamestnancov v prípade protestných krokov
 • Diskusia


Čo bude koho úlohou?

 • My budeme informovať o kolektívnom vyjednávaní PKZ na roky 2019-2020 a o našich spoločných možnostiach podpory a protestu
 • Na web-stránke OZ Telekom vám umožníme prejaviť svoj názor (len prihláseným užívateľom, ostatní môžu využiť sekciu 'free zone')
 • Vy budete mať možnosť a príležitosť prejaviť svoju spokojnosť, nesúhlas či podporu, ak to bude potrebné
 • Jednoduché? Ozaj? Tak si teraz prečítajme text dolenižšie pod čiarou...
   


Počujeme čoraz viac hlasov o nespokojnosti, ochote a údajnej pripravenosti zamestnancov (nielen členov OZ) na prejavenie podporných či protestných krokov, ba aj štrajku.

Kto chce, môže podporu prejaviť aj hneď. Zatiaľ na nečisto. Jeden palec...

Absolútne anonymný súhlas si môže každý odskúšať zeleným palcom k tomuto článku. Aj to bude ukážka, koľko podpory budeme všetci ochotní prejaviť, keď to bude musieť byť aj s menom či podpisom pod svoj názor... Keď budete tento článok preposielať mailom svojim kolegom, informujte ich, prosím, že prístup naň majú všetci zamestnanci.

Držme si palce.

03.12.2018 - DL

ANKETOVÉ OTÁZKY

Počet návštev 2154086
Počet loginov 101611